Paletové vozíky

Paletové vozíky Paletové vozíky jsou jedním z běžných pomocníků při méně náročné skladové manipulaci se zbožím. Paletové vozíky

Paletový vozík, nebo chcete-li "paleťák", je jedna z nejčastěji používaných pomůcek pro ulehčení manuální práce s paletami. Základními prvky paletových vozíků jsou ovládací páka s hydraulickým systémem, vidlice, řiditelná kola a vidlicová kolečka. Paletové vozíky slouží zejména k přemisťování zboží, nikoliv ke zdvihání a zakládání do regálů. Díky hydraulickému systému paletových vozíků lze sice naložené zboží mírně přizvednout, ale mluvíme pouze o několika centimetrech.

Standardní paletové vozíky se vyrábí s nosností 2000 kg nebo 2500 kg a se vzdáleností a délkou vidlí vhodnou pro manipulaci s europaletami. Délka vidlic tedy bývá obvykle 1150 až 1200 mm nebo 800 mm. Na trhu jsou však samozřejmě k dostání i paleťáky s jinými parametry, které mají své speciální využití.

U paletových vozíků si lze také vybrat z několika provedení kol a koleček. Řiditelná kolečka, která zajišťují řízení paletového vozíku, mohou být v provedení guma-hliník nebo polyuretan-ocel. Vidlicová kolečka bývají obvykle polyuretanová a zde si můžete vybrat z provedení tandem, kdy jsou na každé vidli dvě kolečka za sebou, nebo singl s jedním kolečkem na každé vidli.

Paletové vozíky je vhodné používat na rovném a pevném povrchu, např. betonu, asfaltu nebo ve vnitřních prostorách nákladních automobilů. Náklad paletového vozíku by měl být bezpečně a rovnoměrně rozložený, tak aby byla zajištěna stabilita při manipulaci. Ale to už zacházíme do pravidel bezpečné manipulace s paletovými vozíky, která obvykle bývají součástí návodů k obsluze paletového vozíku.